Kedilere Neden 9 Canlı Denir?

Kedilere Neden 9 Canlı Denir?

Ezelden beri duymuşuzdur bu lafı kediler dokuz canlıdır diye. Efsanenin aksine, kediler 9 canlı değildir ve onlar da hastalanır ve her zaman dört ayak üstüne düşmezler. Evcil dostlarımızın tek bir canları var bu sebeple de o bir cana çok iyi bakılmalı.. Peki kediler için neden dokuz canlı denir? İşte uzun yıllardır bilinen bu mitin ardında yatan gerçekler..

Kedilerin en meşhur özelliği, 9 canlı olarak bilinmeleri. Yüksek yerlerden atlama, ağaçların en tepesine çıkma ya da arabanın altından sağsalim çıkabilme gibi birçok mahareti olan kedilerin elbette bilimsel olarak 9 canlı olmalarına imkan yok. Her fırsatta 4 ayak üstüne düşme özelliklerini de unutmamak gerekiyor. Peki kedilerin 9 canlı olarak adlandırılmasının ardında yatan neden ne?

Kediler ölümcül felaketlerden nasıl canlı çıkıyor?

Kedilerin depremlerde veya başka durumlarda gökdelenlerden atlayıp yine de hayatta kaldıkları bilinen bir gerçek. 2009 yılında New York’taki binanın 16. katından atlayan Andy isimli kedi, hayatta kalmıştı. Kedilerin dört ayak üzerine düşme nedeni, doğrultma refleksine sahip olmaları. Kediler yüksek bir yerden düştüklerinde havada daha rahat bir şekilde kendilerini çevirebilir ve böylece 4 ayak üstüne düşebilirler. Kedilerin son derece iyi denge ve refleksleri var ve insanlardan daha fazla omurları olduğu için daha esnektirler.

İngiltere’den Eski Yunan’a uzanan efsane

Eski bir İngiliz atasözü “Bir kedinin dokuz canı vardır. Üçü oyun oynaması, üçü gezinmesi ve kalan üçü de durması için” der. Kedilerin dokuz canlı olduğu miti bu sözden çıkmış olabilir. Dokuz ayrıca büyülü bir sayı. Çağlar boyunca kediler büyülü canlılar olarak adlandırıldılar. İnsanlar kedilerden hem korktular hem de onlara taptılar. Eski Yunan’da, dokuz sayısı dini çağrıştıran mistik bir sayı olarak adlandırılırdı. Dolayısıyla 9 sayısı birçok kaynaktan gelmiş olabilir.

Kedilerin dokuz canlı olduğu efsanesinin kesin çıkış kaynağı bilinmese de kedilerin tam bir hayatta kalma uzmanı oldukları bir gerçek.

22/02/2022

Keditörün Önerisi

Oyunun Kuralı Değişiyor!

07.01.2021

Bu haber kedilerle doğrudan ilgili değil. Ancak dolaylı yoldan da olsa onları ilgilendiriyor. ...

Kedilerde Hamilelik

24.03.2023

Hamilelik süresi 57 ile 67 gün arasında değişiklik gösteren kedilerin, hamile kalma yaşı ...

Kediler Alemi

Bir Kedinin Kalbi

18.11.2022

Bir kedinin kalbi dakikada 100 ila 200 kere atar. Kalp kapakçıkları hızla açılıp kapanır. ...

Evdeki Tehlike

06.01.2023

Birçok kedici, antifriz, zehirli bitkiler ve bazı yiyecekler gibi evcil dostlarımıza ...