Kedilerde Yaş Alma Belirtileri

Kedilerde Yaş Alma Belirtileri

Her canlının ortalama bir yaşam süresi vardır. Evcil dostlarımızın da ortalama 16 yıldır. Kedilerin hangi dönemde olduğunu anlamak ve ona göre hareket etmek çok önemlidir.

Kedilerin yaşlarını ve hangi çağda olduklarını anlamanın kolay bir yolu vardır. Yaşlarını 5 ile çarptığınızda bulduğunuz sonuç insan yaşına tekabül edecektir. Örneğin 10 yaşındaki bir kedi, insan yaşına göre 50 yaşında yetişkin biri olacaktır. Kedilerde ilk yaşlılık belirtileri 7-8 yaşlarında görülmeye başlanabilir.

Kedilerde sağlıklı beslenme çok önemlidir. Yaş aldıkça bunun önemi daha da ortaya çıkacaktır. Yavruluk döneminden itibaren sağlıklı ve kaliteli beslenen kedilerde yaşlanma belirtilerinin daha hafif görülmesi ve kedinin daha sorunsuz bir yaşlılık sürmesi ihtimali her zaman daha olasıdır. Yaşı büyük bir kedi sağlıklı beslendiği için daha enerjik olabilir. Sağlıklı beslendiği için direnci kuvvetli kalır.

Minik dostlarımız belli bir yaşa geldiklerinde uyku düzeni, boşaltım sıklığı ve şekli, iştah seviyesi, çevresine karşı ilgisi ve vücudunda majör değişiklikler olup olmaması devamlı olarak takip edilmelidir. Bu konuda veteriner hekiminizden yardım almalısınız.

Uzun ve sağlıklı yaşlar görebilmesi için ona en büyük destekçi sizsiniz. Ona sağlıklı, mutlu bir hayat sunmalı ve her yaşının takipçisi olarak kalmalısınız.

27/01/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Kıskanır Mı?

16.03.2023

Kediler, evde yaşayan insanların her birine farklı şekilde davranırlar. Evdeki insanları ...

İmza: Pati!

13.06.2023

Kedilerin yumuş yumuş olan patileri sadece sevimli değil aynı zamanda onların en hassas ...

Kediler Alemi

Siyam Kedisi

24.03.2023

Tayland olarak bildiğimiz Güneydoğu Asya ülkesinin eski adı Siyam’dı. Siyam kedisi de bu ...

Dersimiz: Hayvan Sevgisi

08.06.2023

Çorum’un Sungurlu ilçesindeki bir köy okulunda doğum yapan kedi ile yavrularına öğretmen ...

Tüysüz 5 Kedi Cinsi

19.04.2022

Tüysüz kediler arasında en bilinenin Firavun kedisi olarak da ...

Manavgat’a Yardım Eli

30.07.2021

Manavgat yangın felaketine seyirci kalamayan Animallia Hayvan Hastanesi ekipleri bölgeye yardım ...