Kedinizle Geçireceğiniz İlk 24 Saat

Kedinizle Geçireceğiniz İlk 24 Saat

Şüphesiz ki bir kedici olmak dünyanın en güzel şeylerinden biridir. Fakat yeni bir evde geçireceği ilk 24 saat kediler için stresli olabilir.  Peki, nelere dikkat etmeli ve nasıl davranmalısın?

Yeni evine hoş geldin!

İlk 24 saat kedilerin ev ile tanışmasında oldukça önemlidir. Evin diğer üyelerinden biri köpekse, eve alışana kadar köpeği göstermemenizi öneririz. Aynı zamanda çok gürültülü bir ortama getirmemeyi, onu sıkmamayı ve evi tanıması için fırsat tanımamız gerektiğini bilmelisiniz.

İlk birkaç saat: Sessiz ve güvenli bir alan oluşturun

Zira tedirginlik hali bir süre daha devam edecek. Dolayısıyla ev içerisinde çok fazla uyarıcı şey (yüksek ses, aşırı ışık, fazla dağınıklık, başka bir evcil hayvan vs.) olmamalıdır. En azından ilk gün, kedilerin bunalmalarını önlemek adına sessiz bir odada kendi hallerine bırakılmaları önerilmektedir.

Odanın içine veya odaya yakın bir noktaya, mutlaka, temiz su ve mama kabı aynı zamanda, tuvaletini yapabileceği kum ile dolu bir kedi tuvaleti bırakın. Ancak mama için acele etmeyin. Biraz stresi gittikten sonra yani birkaç saat sonra mama verebilirsiniz. Genelde en fazla iki gün sonra kediler yeni ortamlarına alışıp, mama yemeye başlarlar.

Aile ile tanışma

Kediniz eve alışmaya başladı ortalama 6 saat geçtiyse, onunla iletişim kurmaya başlayın. Eğer size pozitif yaklaşırsa onu ödüllendirebilirsiniz. Onunla yumuşak ses tonuyla iletişim kurmaya çalışın ve sabırlı olun. Artık evde başka şeylerle meşgul olabilirsiniz. Siz başka şeylerle ilgilenirken, kediniz de sizi tanıyabilmek için etrafınıza gelecektir. Aceleci olmayın. Sizi tanımasına, koklamasına izin verin.

Dikkat edilmesi gereken durumlar

Balkon, kapı ve pencerelerinize muhakkak korunaklı tel yaptırmalısınız. Çünkü kediler bazen bir kuşun bazen de bir kedi sesisin peşinden atlayabilirler. Kedilerin, aynı evde yaşayan diğer kedi veya başka canlılarla tanıştırma süreci zamana yayılmalı, hemen gerçekleştirilmemelidir.

19/11/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

İkiz Kediler Var Mı?

18.11.2022

Kediler ikiz doğabilir ve bu sadece DNA testi ile anlaşılır. Genetik haritalandırma zor ve ...

Kedi Nefesi - Ferhan Yüksel

04.05.2020

Yeryüzündeki bütün hayvanlar gibi kediler de diyafram nefesi ile solurlar. Ömrümüzün ilk ...

Kış ve Kedi - Ahmet Özcan

01.03.2021

Bu hafta sonu da beklenen kar yağmadı. Kararsız bir hava. Kar yağıp yağmamakta kararsız. Ben ...

KORKULU RÜYA YIKANMAK!

06.08.2023

İstisnalar haricinde kedicikler yıkanmayı pek sevmezler. Açtıkları bir musluk karşısında ...