Bukalemun Dilinin Sırrı

Bukalemun Dilinin Sırrı

Küçük bukalemunlar, dillerini çok uzun mesafelere uzatabilirler.  Şaşırtıcı dilleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ister misiniz?

Bukalemunlar, hayvanlar dünyasındaki en ünlü sürüngenlerden biridir ve yırtıcılardan saklanmak için renklerini değiştirme yetenekleriyle bilinir. Bununla birlikte, bukalemun aynı zamanda vücudunun iki katı uzunluğunda inanılmaz bir dile sahiptir. Büyük dillerini avlarını yakalamak için kullanırlar. Çünkü onları yakalamalarına yardımcı olan dilinde yapışkan maddeler taşır.

Bukalemunlar ılıman iklimlerde yaşayan, 200den fazla türü bulunan sürüngen canlılardır. Bukalemunlar genellikle çok aktif değildir , çünkü saklanmayı beceremezler. Uzun süre hareketsiz kalmayı tercih ederler. Yaklaşan herhangi bir dikkatsiz canlıya yakalanmaları olasıdır. Ancak uzun dillerini avantaja çevirmeyi iyi bilirler.  Dili bir tür yay gibi büzülür ve geri bırakıldığında depolanan enerjiyi serbest bırakır ve bir mermi gibi fırlar. Bu sayede dil yapısının fırlatılma ve avın yakalanma hızı inanılmazdır.

13/11/2021

Keditörün Önerisi

Kedilerde Tüy Bakımı

02.11.2021

Kediler kedi kendilerini temizleyen canlılardır. Her ne kadar temiz olsalar da tüylerinin ...

TATLI RÜYALAR

04.08.2023

Kedicilerin, tüylü dostları ile ilgili merak ettiği birçok soru var ve bu sorular arasında ...

Kediler Alemi

Kedi Kasabası

15.01.2021

Samsun'da Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi içerisinde 20 dönümlük alan ...

Kedilerde Yüksekten Düşme

12.08.2022

Özellikle bahar ve yaz aylarında, açık bırakılan pencere ve balkon kapıları kediler için ...