Kış Mevsimine Özel Kedi Bakımı

Kış Mevsimine Özel Kedi Bakımı

Evimizin neşesi, biricik dostlarımız kediler tıpkı bizim gibi mevsim değişikliklerinden etkilenirler. Her ne kadar tüyleri sıcaklık değişimlerinden onları koruyor olsa da, birkaç şeye dikkat ederek evcil dostlarımızı çok daha rahat ettirebiliriz.

Kediniz sosyal ortamları pek sevmiyorsa bu onun dışardaki hava değişimlerinden pek etkilenmeyeceğini gösterir, tabii evin sıcaklığını sabit bir düzeyde tutabiliyorsanız. Eğer soğuk kış günlerinde onu evde yalnız bıraktığınızda ısıtıcıları kapatıyorsanız, en azından bir odanın sıcaklığını sabit tutup, o odanın kapısına yapacağınız bir kedi kapısı kedinizi çok rahat ettirecektir.

Kediler soğuk havaya adapte olmak için tüylerini kalınlaştırıp, sıklaştırır. Ancak bu üşümeyecekleri anlamına gelmez. Yerde yatmayı seven bir kediniz varsa ya da yatağı yerde duruyorsa onu daha yukarıya taşımanız gerekir. Özellikle geriatrik kediler, yerden alacağı soğuktan kötü etkilenebilir, eklem rahatsızlıkları yaşayabilir.

Sokakta yaşayan kediler için olan kedi evlerinin yerden yüksekte olanlarını satın alın. Aynı şekilde bahçede yaşayan kedilerin kulübeleri de yerden yüksekte olmalı. Kapılarının rüzgâr yönünde olmadığından emin olun. Kedi evlerinin ya da kulübelerinin ıslak ve nemli olmamasına özen gösterin.

Sokaktaki can dostlarımız için eğer mamalarını ve sularını dış alanlara koyuyorsanız, soğuk havalarda donmaması için birkaç kez kontrol edin.

29/03/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Mia'nın Sevgi Dolu Hikayesi

28.05.2020

Trabzon'da "Golden" cinsi 6 yaşındaki "Mia" isimli köpek, öksüz kalan kedi yavrularına sahip ...

Robot Kedi: Nicobo

22.04.2021

Japon elektronik üreticisi Panasonic, durduk yere gaz çıkaran ve bebek gibi konuşan sevimli ev ...