Kedicilerin Yaptığı Hatalar

Kedicilerin Yaptığı Hatalar

Kedicilerin birçoğunu istemeden yaptıkları hatalar mevcuttur. Bilmeden kedinize karşı yaptığınız hataları, sizler için derledik.

Kediyi kısırlaştırmamak

Barınaklarda, sokaklarda çaresiz ve bakımsız birçok kedi varken nüfusun daha da çoğaltılması bir sorumsuzluk göstergesidir. Kısırlaştırılmamış kediler yılda en az 3 kez kızgınlık dönemine girerler. Özellikle dişi kediler kızgınlık dönemine girdiğinde, evden kaçmaya meyilli olurlar. Kısırlaştırılmazsa, her yıl çok fazla sayıda yavru dünyaya gelmesi bilinçsizce olur. Erkek kedilerin ergenliğe eriştikten sonra kızgınlığa girmesiyle birlikte sürekli olarak dişilerin kokusunun peşinden gitmek istemesi sonucunda yüksekten düşme, evden kaçma, dişi kediler tarafından yaralanma ve diğer erkek kediler tarafından yaralanması mümkün hale gelmektedir.

Yanlış beslemek

Yavruluk dönemlerinden itibaren değerleri yüksek mamalarla beslemek gelişimi ve ileriki yaşlarda sağlık sorunları ile karşılaşmamaları açısından önemlidir. Bir kediyi asla vejeteryan olarak beslememelisiniz! Aynı zamanda çiğ ürünle beslemekte parazit oluşumuna sebebiyet verecektir.

Su ve mama kaplarının yan yana olması

Kediniz mama kabında çok fazla vakit kaybettiğinden su kabında tüy ve toz birikintileri oluşur. Bunu önlemek için mama kabı ile su kaplarını aralıklı mesafelerde tutmalısınız. Ayrıca su ve mama kaplarının yanyana olması kedilerde su tüketimini azaltır.

Kediye süt vermek

En yaygın bilinen yanlışlardan biridir.  Kediler annelerini emmeyi bıraktıkları zaman, sindirim sistemleri sütün içerisindeki laktaz enzimini üretmeyi durduğundan laktozu parçalayamazlar. Bu sebeple laktoz intoleransı oluşur. Kediniz süt içtiği zaman midesinde fermente olacağı için midesinde, mide kramplarının meydana gelmesine, ishale ve kusmaya yol açar.

Kedilerinin fazla kilolu olmasına göz yummak

Özellikle evde yaşayan kediler, sokaktaki kedilere göre daha hareketsizdir. Bu da obezite sorunlarına yol açmaktadır. Eğer kedinizin fazla kilosu varsa muhakkak bir veteriner hekimden yardım almalı, ölçülü ve dengeli beslenmesini sağlamalısınız.

Evdeki odaların kapılarının kapatılması

Kediniz eğer dışarı çıkıp gelen bir kedi değilse, evin her bölgesinde gezmek onun hakkıdır. Küçük bir noktaya onu hapsetmek vicdansızlık olur. Kedinizin evde özgürce dolaşmasına izin verin.

Tuvalet kabını yeterince temiz tutmamak

Kedinizin kum kabını sık sık temizlemeniz onun sağlığı açısından önemlidir. Pis bir kum kabına kediniz tuvaletini yapmak istemez ve evin farklı bölgelerine yapabilir. Sabah, akşam düzenli olarak kürek yardımı ile tuvaletini temizleyebilirsiniz.

İp ve benzeri nesneler ile oynamasına izin vermek

İplik veya toka bir kedi için oynaması tehlikeli bir oyuncaktır. İp yutması halinde, bağırsaklar düğümlenebilir. Böyle bir durumda iplerin bağırsaklardan çıkartılarak alınması gerekir. Kediniz için eğlenceli oyuncaklar olduğu düşünülse de, bunu yapmaktan kaçınmalısınız.

14/10/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Ve Aynalar

24.11.2021

Bazı kediler ayna ile ilk karşı karşıya geldiklerinde agresif davranışlar sergileyebilirler. ...

Uykucu Kediler

20.09.2022

Evde yaşayan kediler günde ortalama 15 saat uyur, hatta bazı kediler günün yaklaşık 20 ...

Kediler Alemi

Kedi Hafızası

05.05.2023

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde oldukça iyi ...

GÜZEL TÜYLERİN SIRRI

31.07.2023

Sfenks ırkı kediler hariç diğer tüm kedi ırklarında az ya da çok miktarda bulunan tüyler, ...

Kedilerin Mucizevi Dili

20.04.2023

Kediciler iyi bilir ki kedilerin dili dikenlidir. Kendini temizlemek için dikenli diliyle epey ...

Kedilerin Yaşam Evreleri

07.04.2023

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam ...

Kediler Bizi Seçer Mi?

28.10.2022

Kediler rahat ve özgür olmadıkları ortamda yaşamak istemezler. Bu sebeple kedinizin yanınıza ...

Muhabbet Kuşu Eğitimi

11.11.2021

Muhabbet kuşları varlıkları ile hayatımızı güzelleştiren, kendilerine has özellikleri ile ...