Her Hafta Bir Kedi ‘Manx’

Her Hafta Bir Kedi ‘Manx’

Manx kedileri kuyruksuz kediler olarak bilinir ayrıca avlanma becerileri oldukça yüksektir. Sosyal, evcil ve aktif bir kedi cinsidir.

İngiltere ve İrlanda arasında İrlanda Denizi'nde bir ada olan Man Adası'ndan gelen yerinde duramayan aktif bir kedidir. Bu cins kediler, oyuncu bir kişiliğe sahiptirler ve oldukça zekidirler. Ailelerine bağlı, son derece iletişimi güçlü kedilerdir. Aslında, Manx'in hem ailelerine olan bağlılıkları hem de oyun sevgileri açısından genellikle "köpeğe benzer" olduğu söylenir.

Manx kedisinin karakteri

En bariz özelliklerinden biri utangaç olmalarıdır. Kedicisine alışması için bile aylar geçebilir. Ancak bir kere alıştıktan sonra da duygusal bağ kurarlar. Evde beraber yaşadığı insanlar dışında başka birinin gösterdiği ilgiden hoşlanmaz. Eve yabancı biri geldiğinde saklanabilirler. Karakteristik özellikleri türlerine göre değişkenlik gösterebilirler. Örneğin, Rupy Manx kedileri daha cana yakın iken, Longles ve Stumpy Manx kedileri daha ürkek ve mesafelidir.

Manx kedisi fiziksel özellikleri

Manx kedileri genelde siyah renkli olur. Ancak gri, beyaz ve kül rengi olanlarına rastlamak da mümkündür. Ortalama yaşam süreleri diğer kedi türlerine göre biraz daha kısadır. İyi bakıldıkları takdirde ortalama 13 - 14 yıl yaşarlar. En belirgin fiziksel özelliği kuyruklarının olmamasıdır. Bu kedilerin hemen hemen hepsi de tavşana benzer bir biçimde zıplayarak yürüyüş yapar. Değişik yürüyüşleri ile alakalı birçok efsane üretilmiştir.

Manx kedisinin bakımı

Özellikle kalıtsal sağlık sorunları için önleyici bakımlar uygulanması gerekir. Ağız ve diş sağlığı açısından düzenli diş fırçalanması ve ağız temizliği önemlidir. Cilt sorunları yaşamamaları için düzenli fırçalanmaları önerilir. Ayrıca tüy topaklarının mide ve bağırsaklarında tıkanmaya yol açmaması için malt içerikli ürünler kullanmaları da iyi olacaktır.

14/10/2021

Keditörün Önerisi

Bir Rüya Gibi

03.07.2023

Kediler ile yaşamak bir Kedici için rüyalar aleminde olmaktan farksızdır. Kediler uyurken ...

Kediler Alemi

Karıncalar

29.08.2021

Çalışkanlıklarıyla nam salmış karıncalar, kendilerinin 10 katı ağırlığını nasıl ...

Hayvan Partisi

29.01.2020

Bu partiye üye olmak için hayvanları sevmeniz şart değil Türkiye’nin ilk ve tek Hayvan ...

Kediler Üşür Mü?

19.01.2023

Kediler sıcağı seven canlılardır. Kışın onları evin en sıcak bölgelerinde, kalorifer ...