Sokak Kedisi Bob - Ahmet Alper Yüksel

Sokak Kedisi Bob - Ahmet Alper Yüksel

Sokaklarda yaşayan ve müzisyenlik yapan James Bowen'ın, yaralı bir sarman ile karşılaşması sonucu hayatının ne denli değiştiğini konu alan bu yazıda, gerçek bir hayat hikayesi üzerinden, tesadüfi bir karşılaşma ve sıcak bir yakınlaşmanın bir insanın hayatında neleri değiştirebileceğine tanıklık edeceksiniz.

Çalkantılı bir aile geçmişine sahip olan ve sürekli taşındıkları için okul ve çevreye adaptasyon sorunu yaşayan James Bowen'a o yıllarda dikkat eksikliği, hiperaktivite ve bipolar bozukluk teşhisleri konmuştur. Uyuşturucu bağımlılığı ise sokakta başlamış, daha sonra da bir evsiz olarak hayatına devam etmiştir. Hayatını Londra sokaklarında müzisyenlik yaparak devam ettirmeye çalışan James Bowen, bir rehabilitasyon merkezine giderek bağımlılığından kurtulmak için bir programa yazılmıştır. Daha sonra yiyecek alacak parası bile bulunmayan James, yaralı bir sarmanla karşılaşmış ve onu iyileştirmek için elinden geleni yapmıştır. İsminiyse ''Bob'' koymuştur. Bob sağlığına kavuştuğundaysa onu yeniden özgürlüğe bırakmış ancak vefa sahibi sarmanın kendisinden ayrılmaya hiç niyeti olmadığını görmüştür. Dahası Bob, kendisine yeniden hayat veren bu adama, kendisi de yeniden bir hayat vermeye niyetlenmiştir.

O günden sonra James, bir gitarla beraber Londra sokaklarında müzisyenlik yapmaya devam ederken yanında dostu Bob'u da götürmeye başlar. Sokaktan geçen insanlarsa, sırf Bob ilgilerini çektiği için James'e daha çok parça çaldırmaya, karşılığında ona daha çok para vermeye başlar. Bob ile beraber sokaklarda müzisyenliğe devam eden James'in hayatı öncesinde hayal edemeyeceği derecede değişmeye başlamıştır. Uyuşturucu bağımlılığından da tamamen kurtulan James, artık insanların gözündeki evsiz ve bağımlı imajından kurtulmuştur. Bu sırada Bob ve James’in videoları milyonlarca kişi tarafından izlenmekte, sosyal medyada paylaşımlar yapılmaktadır. Böylelikle ikili tüm dünya tarafından hızla tanınır ve yayınevlerinden bir kitap yazmak üzere teklif bile alırlar!

James ise bu teklifleri değerlendirir ve yazdığı kitap ''A Street Cat Named Bob'' adıyla yayımlanır. Daha sonra ikili adına filmler de çekilmiş ve ikili, televizyondaki pek çok programdan teklif almıştır.

James ise tüm bu olanları ''Hayatta kimsem ve hiçbir şeyim yoktu. Bomboştum. Bob bana sorumluluk almayı ve sevilmeyi öğretti. Onun sayesinde hayata tutundum, o benim her şeyim.” sözleriyle özetlemiştir.

Tüm bu hikayenin kahramanı Bob ise 2020 yılında, 14 yaşındayken hayatını kaybetmiştir. Ancak onun kalplere dokunan bu hikayesi, James gibi pek çok insana umut vermektedir. Çoğu insanın arkasında hiçbir iz bırakmadan göçüp gittiği bu dünyada Bob, arkasında bir kedi olarak asla silinmeyecek izler bırakmıştır.

23/09/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedi Nefesi - Ferhan Yüksel

04.05.2020

Yeryüzündeki bütün hayvanlar gibi kediler de diyafram nefesi ile solurlar. Ömrümüzün ilk ...

Kedi Korkusu Nasıl Yenilir?

17.09.2021

Kedi görünce çığlık atma hatta masaların üzerine çıkmaya kadar varan abartı davranış ...

Karıncalar

29.08.2021

Çalışkanlıklarıyla nam salmış karıncalar, kendilerinin 10 katı ağırlığını nasıl ...

Kediler Regl Olur Mu?

04.09.2022

Bir dişi kediniz varsa, en merak edilenlerin başında kedilerin regl olup olmadığı gelir.Peki, ...

Kirli Derslere Katılıyor

19.10.2021

Trabzon'un Ortahisar ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki Hatice Özkan'ın, torununa doğum ...