İguanalarla İlgili İlginç Bilgiler

İguanalarla İlgili İlginç Bilgiler

İguanalar tropikal iklimde yaşayan egzotik bir kertenkele türüdür.  İguanalar, Amerika’nın tropikal bölgelerinde yaygındır. Ayrıca Madagaskar’da yaşayanları da vardır. İguanalar ağaçlarda yaşarlar. Uzun kuyruklara sahiptir. Kuyruklarıyla beraber ölçüldüklerinde boyları 2 metreye kadar çıkabilir. Erkek iguanalar dişilerine göre daha saldırgandır ve tehlikeleri savuşturmak için kuyruklarını kırbaç gibi kullanırlar. Dişileri 3-4, erkekleri 3-5 yaşlarında üreme çağına gelir. Çiftleştikten 65 gün sonra dişi yumurtayı bırakır. 10 ila 30 adet yumurta bırakabilir. İguanalar 2 buçuk-3 kilo arasında ağırlığı değişebilir. İguanaların genellikle 18-20 yıl arası yaşam ömrü vardır.

İguanalar hakkında bunları biliyor muydunuz?

Çok iyi yüzücüdürler.
Yukarıdan gelen saldırıları görebilecekleri üçüncü bir gözleri vardır. Fakat bu göz, flu görür. Çok keskin dişlere sahiptirler.
Otçul canlılardır.
Banyo yapmak zorundadırlar.
Vahşidirler, evcilleşmeleri zaman alır.
İguanalar tehlike anlarında yüksekten kendilerini suya atıp avlanmaktan kurtulurlar. Çok ilginçtir ki bu canlılar su altında 30 dakika nefes almadan saklanabilirler.

İguanalar evcilleştirilir mi?

İguanalar geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle evde bakım ve evcilleştirme süreçleri zordur. Onlara sağlayacağınız teraryum, iguananın türüne göre değişir. Örneğin, yeşil iguanalar küçük türler değildir ve onlar için büyük bir yaşam alanı sağlamalısınız. Bu farklı canlılara evinizde doğal ortamlarına benzer bir ortam sağlarsanız çok mutlu olacaktır. Güneşe ihtiyaç duyan iguanalar, saatlerce güneşlenebilir. İyi bir yüzücüdür ve yüzmek için bir alana ihtiyaç duyacaktır. 25 derecenin altına düşmeyen bir yaşam alanına sahip olmalıdır.

Beslenme

İguanalar otçul canlılardır. Ağaçlardaki yeşil bitkileri, otları, yaprakları, çiçekleri, sebze ve meyveleri yerler. Evde beslenen iguanalara ise marul, salatalık, roka, dereotu, brokoli, lahana, biber gibi yeşil sebzeler ile havuç, domates, mantar gibi sebzeler de verilebilir.

18/09/2021

Keditörün Önerisi

Dostça Bir Uyarı…

06.05.2020

Dostça Bir Uyarı…2018 verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %10’nunda en az 1 köpek ile ...

Kelebekler

29.09.2021

Kelebekler; narin, sevimli ve rengarenk halleriyle görenleri kendilerine hayran bırakan o güzel ...

Hırsız Kedi ‘Harpo’

14.11.2021

ABD'nin Oregon eyaletine bağlı Portland şehrinde yaşayan Harpo hırsızlıklarıyla herkesi ...

Kediler Alemi

ÖN YARGILAR SON BULDU!

15.07.2023

ÖN YARGILAR SON BULDU! Kedicilerin gönülden bildiği ve gerçekliğini savunduğu bu bilgi, ...

Kediniz Size Aşık Mı?

24.10.2021

Kediler, özgür canlılardır; sadece canları istediğinde yanınıza gelip kendilerini ...

Kedi Zekasını Anlamak

20.05.2021

Geçenlerde 5 yaşındaki bir çocuğa neden kedileri sevdiğini sordum. "Çok tatlılar" diye ...