Kedinize Bunları Yapmayın!

Kedinize Bunları Yapmayın!

Kedinizle çok ilgilenmek istiyor, onu çok seviyorsunuz ama bazen doğru olduğunu düşünürken, yanlış yaptığınız bir takım şeyler olabilir. İşte kedinize, yapmamanız gerekenler.

Kedinizi aşırı beslemeyin

Kediniz her mama istediğinde ona mama vermemelisiniz. Belirli bir beslenme rutini olmalı. Kıyamayıp aşırı mama vermek onun sağlığını tehlikeye sokacaktır.  Obezite; diyabet, artrit ve kalp hastalığı dahil olmak üzere birçok sağlık sorunları riskini artırır. Kedinize sevginizi göstermek için fazladan yiyecek vermekten başka yollar bulmalısınız.

Bütün bakım işini kedinize bırakmayın

Kediler kendi kendilerini temizleyebilen canlılardır. Bakımı kolay gözüken kedilerin herşeyi kendilerinin yapmasını beklememelisiniz. Kedi, sizin taramanız sayesinde kendini temizlerken daha az tüy yutacaktır. Çünkü çok fazla tüy yutması sağlık sorunlarına yol açabilir. Kedi kendini ne kadar yalarsa yalasın keçeleşmiş, düğüm olmuş tüyleri varsa bunları açamaz. Keçeleşmiş tüyleriyle daha sonra ilgilenmeniz ise onun için hiç hoş bir deneyim olmayacaktır.

Kedinizi giydirmeye çalışmayın

Kediler özgür canlılardır. Onlara giysi giydirmek, onları mutsuz edecektir.

İkinci bir kedi geldiğinde, evdeki kedinizi ihmal etmeyin

Evde insanlardan daha çok zaman geçiren kediler, bulunduğu ortama ve sizlere alışırlar. İlgi üzerindeyken bir başka kediyle paylaşmak istemezler. İkinci bir kedi geldiğinde onu da ihmal etmeden aynı rutinle devam etmelisiniz.Mevcut kedinizin strese girip sinirlenerek yeni kediye zor zamanlar yaşatmaması için yeni kediyle onu tanıştırmaya zaman ayırın.

Ona kötü davranmayın

Bağırmak, azarlamak, şiddet yapılabilecek en yanlış harekettir. Tüm canlılara ve kedilere bu şekilde asla davranmamalısınız. Onu korkutmak, azarlamak amaçladığınızın aksine olumsuz davranışlara yol açabilir.

29/08/2021

Keditörün Önerisi

Saklı Kalmış Cennet

13.11.2020

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Kıbrıs Köyü Kanyonu, doğal güzelliğiyle büyülüyor. ...

Kediler Alemi

Kedilerin Mucizevi Dili

20.04.2023

Kediciler iyi bilir ki kedilerin dili dikenlidir. Kendini temizlemek için dikenli diliyle epey ...

Kedilerde Deri Kepeklenmesi

20.01.2023

Kedilerin özellikle tarama esnasında ortaya çıkan beyaz beyaz kepekleri, onların normalinden ...