Her Hafta Bir Kedi ‘Oriental Longhair’

Her Hafta Bir Kedi ‘Oriental Longhair’

Oriental Longhair kedileri, kendilerine özgün yeşil gözleri ile tanınmaktadır. Çok fazla renk ve desende tüy yapısına sahip olan bu ırktaki kediler, 300’e yakın tüy deseni ve rengi ile bilinirler.

En çok kendilerine has yeşil gözleri ile bilinmektedir. İlk kez 1800’lü yıllarda İngiltere’de görülen Oriental Longhair, 300’den fazla renk ve desende tüy yapısına sahiptir. Çeşitlilik açısından oldukça bol olan Oriental Longhair, ilk başlarda Siyam kedilerinin başka bir versiyonu olarak kabul edilmiştir. Oriental Longhair 1894 yılında bir ırk olarak incelenmeye başlamıştır. Yapılan çalışmalar sonrasında 1924 yılında resmi olarak kedi ırkı olarak kabul edilmiştir. Oriental Longhair 1974 yılında tüm dünyada bilinen bir kedi ırkı olarak tanınmış ve 1977 yılında ise korunmuş en saf ırk ilan edilmiştir. Büyük cüssesi ile bilinen en büyük kedi ırkları arasında yer alan Oriental Longhair, diğer kedilere nazaran farklı görüntüsü dikkat çekmektedir.

Karakter Özellikleri

Bu tür kediler çok enerjiktir. Sadıktırlar. İnsanlara bağlıdırlar. İnsanlarla aynı ortamda bulunmaktan hoşlanırlar. İnsanlarla oyun oynamayı çok sever, yalnız başına oyun oynamaktan hoşlanmazlar. Bu duruma rağmen kesinlikle yanımda biri olmalı da demez.

Zeki bir ırktır. Eğitime açıktır. At-getir oyunlarını sever. Yemek yemeye bayılır. Kilo almaya vücut yapıları müsaittir. İri yapısı nedeniyle kilosunu belli etmese bile ideal kilosu denebilecek kilo maksimum 10 kilodur. Bunun üzerine çıktığı takdirde obezite sorunu yaşayabilir. Bu sebeple kilo kontrolünü en iyi şekilde yapmalısınız.

Fiziksel Özellikleri

Bu kedilerin tüyleri genelde krem, kırmızı ve beyaz renklerdedir. Gövdeleri iridir. Tüyleri ise son derece uzun bir yapıdadır. Uzun kuyrukları ile her daim dikkat çekerler. Kulakları geniş olduğu için diğer kedilere nazaran bir hayli büyük görünür.

Bakımı

Bu kedilerin tüyleri yumuşak ve uzundur. Haftada en az 2 veya 3 kere taramanız gerekmektedir. Bu tür kediler titizdir bu nedenle mama ve su kaplarını her gün yıkamak ve temizlemek gerekir. Taze mama ve su isterler.

26/08/2021

Keditörün Önerisi

Kürküme Dokunma!

27.09.2021

Vahşice katledilen moda adı altında kullanılan savunmasız hayvanların kürklerinin hala ...

Meraklı Şimal - Nuray Erman

14.07.2022

Bu kadın benden ne istiyor anlayamadım bir türlü. Beni aldı ensemden tuttu o hiç sevmediğim ...

Kediler Alemi

Kedinize Bunları Yapmayın!

29.08.2021

Kedinizle çok ilgilenmek istiyor, onu çok seviyorsunuz ama bazen doğru olduğunu düşünürken, ...

Bıyık Stresi Nedir?

08.11.2021

Kediler doğanın en kusursuz eserlerinden biridir. Evcil dostlarımız sevimli ve estetik ...

Hayvanlar Aşık Olur Mu?

30.05.2023

Aşık olmak insanlara has bir duygu mudur? Hayvanlar aşık olabilir mi? Bilim insanları ...