Kedilerde İçgüdüsel Davranışlar

Kedilerde İçgüdüsel Davranışlar

Kedilerin yaptığı birçok davranış içgüdüseldir. Milattan önce insanlar ile bağ kuran kedilerin vahşi doğa yaşamından kazandıkları ve hala genleriyle birbirlerine taşıdıkları içgüdüleri evlerimize kadar girmektedir.

Kedilerin Yüksek Yerlere Çıkması

Kedinizi ararken bir anda dolap üstünde bulduğunuz oldu mu? Kedilerin yüksek yerlerden aşağıyı izlemeleri içgüdüsel bir harekettir. Vahşi doğa yaşamında kedi akrabalar, yırtıcı avcılardan korunmak için yüksekçe yerlere çıkıp etrafı gözetlerler. Tehlikeli bir durumu öncesinde tespit etmek ve ona göre harekete geçmek için yaptıkları bu davranış tamamen içgüdüseldir.

Kedilerin Bir Şeylerin Altına Gizlenmesi

Yatak altları, kuytu köşeler kedilerin ev içinde en çok saklandıkları yerlerdir. İçgüdüsel olarak yaptığı bu davranışın sebebi, av olmamak için gizlenme davranışıdır. Atalarından gelen bu içgüdüsel davranışı her ne kadar evdeyken güvende olduğunu hissetse de sergiler.

Kedilerin Hareketli Şeylere Saldırması

Kediler için hareket eden her şey av demektir. Avcı olan kedi dostlarımız, uçan bir sinek veya evde oynattığımız bir ipi bile avlanma içgüdüsüyle yakalamaya çalışır. Bizim onları oynatırken kullandığımız ip, onlar için aslında binlerce yıldır süre gelen içgüdüleriyle tepki verdiği davranıştır.

Kedilerin Sürekli Pencere Kenarına Çıkması

Evde yaşayan bir kedi için tehlike dışarıdadır. Kediler tehlikeyi önceden fark etmek isterler. Bu sebeple cam önünde tehlike var mı diye dışarıyı izlerler. Bir başka sebep ise, dışarıda farklı hayvanların olması dikkatini çeker. Örneğin; uçan kuşları avlamak için pencere önünde pusu kurup bekleyebilir.

Hastalanan Kediler Neden Gizlenmeye Çalışır?

Doğada hasta bir kediyi avlamaktan daha kolay ne olabilir ki? Kediler bu sebeple hasta, güçsüz olduğu zamanları göstermek istemezler. Yani onlar av olmaktan kaçar ve gizlenirler.

18/08/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Güzellik Uykusu

20.06.2023

Uyku, canlılar için en doğal dinlenme biçimlerinden biridir. Kedilerin ise günlük ...

Kediler Neden Tırmalar?

03.06.2023

Kediler sadece kedicileri değil, evdeki eşyaları da sıklıkla tırmalar. Tırmalama, kediler ...

Palyaço Balığı

12.09.2021

Kayıp Balık Nemo'dan tanıdığımız Palyaço balıklarının şaşırtan özellikleri olduğunu ...

Bıyık Stresi Nedir?

08.11.2021

Kediler doğanın en kusursuz eserlerinden biridir. Evcil dostlarımız sevimli ve estetik ...