Araştırma: Kediler Bedava Yemeği Tercih Eden Tek Tür!

Araştırma: Kediler Bedava Yemeği Tercih Eden Tek Tür!

Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları, seçim şansı verildiğinde evcil kedilerin emek vererek mamaya ulaşmak yerine bedava mamayı tercih ettiğini öne sürdü.

Araştırmadaki bulgular bazı kediciler için sürpriz olmayabilir. Ancak kuşlar ve kemirgenler gibi pek çok hayvan, yemek bulmak için uğraşmayı tercih ediyor. Bu yüzden kedi davranışı uzmanları, araştırmanın sonucu karşısında şaşırdıklarını belirtti.

8 KEDİ BEDAVA MAMAYI TERCİH ETTİ

Araştırma ekibi, 17 kedinin karşısına bir oyuncağın içerisinde uğraşla kazanılan mama ve bir tabakta kolayca ulaşılabilen mama koydu. Independent Türkçe'de yer alan haberde kedilerden 4'ünün oyuncağı seçtiği görülürken, 8 kedi bedava mamayı tercih etti. Beş kedininse, oyuncakla "zayıf" şekilde ilgilendiği açıklandı.

Bilim insanları, araştırmadaki kedilerin ne kadar hareket ettiğini de gözlemledi. Hakemli bilimsel dergi Animal Cognition'da yayımlanan bulgular, daha aktif kedilerin bile bedava mamayı tercih ettiğini gösterdi.

Araştırmanın başyazarı Mikel Delgado: “Yapılan pek çok araştırma kuşlar, kemirgenler, kurtlar, primatlar ve hatta zürafalar dahil çoğu hayvanın, yiyecek için çalışmayı tercih ettiğini gösteriyor. Kediler, şaşırtıcı bir şekilde bu davranışı tercih etmeyen tek tür olarak görünüyor. Öte yandan, kedilerin neden bedava mamayı seçtiği bilinmiyor.”

12/08/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Bizi Seçer Mi?

28.10.2022

Kediler rahat ve özgür olmadıkları ortamda yaşamak istemezler. Bu sebeple kedinizin yanınıza ...

Hatay'da İnsanlık Yanıyor

10.10.2020

Hatay Yanıyor… Hatay’da sadece ormanlar değil, ormanlarda yaşayan canlılar , masum canlar ...

CİNS KARA KEDİLER

18.09.2023

Siyah tüylü kedi cinsleri, hem mitlerin odağındalar hem de tarihin tozlu sayfalarında. Siyah ...