Her Hafta Bir Kedi 'Balinese'

Her Hafta Bir Kedi 'Balinese'

Siyam kedilerine benzerliği ile bilinen Balinese kedileri güzel parlak gözleri, enerjik yapısı, oyunculuğu ve yumuşacık uzun tüyleriyle ilgi çekmektedir. Bali her ne kadar Endonezya’da konumlanan bir ada olsa da Balinese kedileri Endonezyalı değil, Taylandlıdır.

Adını, geçmişte Bali tapınaklarında görkemli danslar gerçekleştiren dansçılardan almıştır. Kedi yetiştiricileri, Balinese kedilerin güzelliğini yansıtması amacıyla Bali dansçılarıyla bağdaştırmıştır. Siyam kedisine benzerliği ile bilinse de, siyam kedileri ile uzun tüylü bir kedi ırkının çiftleşmesi sonucunda farklı bir tür olarak ortaya çıkmıştır.

Balinese Kedilerinin Karakter Özellikleri;

Balinese kedileri ilgiye aşık diyebiliriz. Sahibinin yanından bir an olsun ayrılmak istemeyen Balinese kedileri, sizinle uyumak isteyecektir. Konuşmayı çok sever, bu nedenle çok sık miyavlar. Yeni bir insanla tanıştığında onunla adeta sohbet eder.

Pratik zeka, çevik ve atletik yapılarıyla onlara oynatabileceğiniz her türlü oyunun başarıyla üstesinden gelebilirler. Onlarla oynayacağınız zeka oyunlarına bayılırlar. Bir kedi ne kadar sosyal olabilirse, Balinese kedileri o kadar sosyaldir. Sosyal, canlı, enerjik ve sevecen yapılarıyla bilinirler. Diğer kedilere karşı sosyal ve arkadaş canlısıdır.

Balinese Kedilerinin Fiziksel Özellikleri;

Uzun yumuşak tüyleri en güzel fiziksel özellikleri arasındadır. Balinese kedileri 2,5 - 5 kilo arasında değişik gösterir. Gözleri soluk mavi, safir mavisi ya da menekşe mavisi renklerindedir.

Bu türde olan kedilerin renkleri, 4 haftanın sonunda tamamen belli olmaktadır. İlk doğduklarında beyaz veya krem renkte doğan Balinese, kademeli olarak renk değişimi gösterir. Uzun ve güzel kuyrukları tüylü bir yapıdadır.

Balinese Kedilerinin Bakımı;

Özel bir bakım gerektirmeyen bu türde olan kedilerin bakımı oldukça kolaydır. Balinese kedilerinin tüyleri uzun olduğu için düzenli tarama önemlidir. En az haftada iki kez uzun tüylerinin taranması gerekmektedir. İlgiye çok ihtiyaç duyan bu kediler için oyun arkadaşı olmanız, ona sıkça vakit ayırmanız önemlidir. Düzenli veteriner kontrollerini yaptırmalı, ağız ve diş sağlığı için hekiminizden yardım almalısınız. Balinese kedilerinin ömürleri, 13-15 yıl arasında bilinmektedir.

04/08/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedim beni neden yalıyor?

16.04.2024

Çoğu zaman kedilerin bizi yalayarak bize sevgilerini gösterdiklerini varsayarız. Belki de öyle ...

Kediler Neden Tırmalar?

09.06.2023

Kediler sadece kedicileri değil, evdeki eşyaları da sıklıkla tırmalar. Tırmalama, kediler ...

Kedi - Maurice Carame

12.10.2020

Kedi gözlerini açtı, Güneş girdi içeri. kedi gözlerini kapadı, Güneş içerde ...