Neden Kedi? - Dr. Tarkan Özçetin

Neden Kedi? - Dr. Tarkan Özçetin

Daha önce kedi ile yaşamış ve kedisi olanların bu soruya cevapları tabi ki kedi olacaktır. Kedi bir fenomendir ve insanlarda açıklaması çok kolay olmayan bir bağımlılık yapar. Belki bu sorunun cevabını kediyi tanrı yapan eski Mısır uygarlığında aramak gerekebilir. Gerçekte kediyi seçmemizin ve tercih etmemizin nedeni o kadar da gizemli değildir. Eğer kedi fobimiz (Ailurophobia) ve alerjimiz yoksa kedi, diğer ev hayvanları (kuş, balık, sürüngen vs.) ve en büyük rakibi köpeğe göre ideal bir ev hayvanıdır. Köpek dışındaki diğer ev hayvanları ile olabilecek ilişkimiz, göz zevkimiz dışında başka beklentilerimize cevap verecek boyutta olamayacaktır. Öncelikle bir ev hayvanından olan beklentinizin ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Her dediğinizi yapan her koşulda size bağımlı ve sadık, kısaca efendi köle ilişkisine benzer bir birliktelik bekliyorsanız tercihiniz kesinlikle kedi olmamalıdır. Gerçekte birçok köpek ile sahibi arasında yukarıdaki tanımlamalara uyacak bir ilişki de yoktur. O zaman kedi mi köpek mi sorusuna cevap aramaya çalışalım. Bunu yaparken objektif olamayacağımızı da öncelikle belirtmekte fayda var.

Kedinin sadece kedi olmasından başka köpeğe göre en önemli avantajı temiz olmasıdır. Günümüz dünyasında kedilerin biz de dahil birçok toplumdan daha temiz olduklarını söylersek pek abartmış olmayız. Kedilerin temizliği için, bizim yapmamız gereken hemen hiçbir şey yoktur. Sadece belli aralıklarla tüylerin fırçalanması gerekir ki, kısa tüylü olanların böyle bir zorunlulukları da yoktur. Yavru bir kedinin tuvalet eğitimi almasına da gerek yoktur. Bunu annesi hayatının ilk haftalarında ona verecek ve bu alışkanlık ömür boyu sürecektir. Ne kendini ne de çevresini temiz tutma gibi bir alışkanlıkları olmayan köpekler için böyle bir şey düşünülemez bile. Ev köpeklerinin sahiplerince düzenli yıkanması ve fırçalanması gerekir. Ayrıca bebekliklerinde başarı garantisi olmayan bir tuvalet eğitimi almak zorundadırlar. Eğitim alanlar günde en az iki kez dışarı çıkarılmalı, almayanların ise verebilecekleri rahatsızlığın boyutları tahminlerin çok ötesinde gerçekleşmektedir.

Kedi ile beraber yaşayanların kedilerini düzenli olarak dışarı çıkarmaları gerekmez. Gerekirse kendi çıkar ve kendi geri gelir. Evimiz ne kadar küçük olursa olsun kedimize yetecektir. Kediler hep küçük olsun benim olsun diye düşünürler ve macerayı asla sevmezler. Kendi sahip oldukları güvenli ortamda tüm yaşamsal ihtiyaçlarını karşılarlar. Köpekler için bu durum olanaksızdır. Çünkü onlar hem tuvalet ihtiyaçları hem de egzersiz için dışarı bir refakatçi ile çıkarılmaları gerekmektedir. Yurt dışında sırf bu iş için köpek sahiplerine hizmet veren ticari kuruluşlar bulunmaktadır. Ülkemizde ise bu hizmeti bina görevlileri vermektedir.

Apartmanda köpek bakanların yaşadıkları ve mahkemelere konu olan en önemli problem havlamadır. Birçok köpek evde yalnız kaldıklarında ve sıkıldıklarında en iyimser şekilde sadece havlar. Bir de sıkıntıdan eve verilebilecek zararlar düşünülürse bunun sonuçları tahammül sınırlarını aşacak düzeydedir. Kedisi miyavladığı için mahkemelik olmuş veya şikayet edilen kedici yok gibidir. Ancak kısırlaştırılmamış dişi kediler kızgınlık gösterdikleri süreçte rahatsız edici sesler çıkarabilir. Bu da operasyondan sonra bir daha görülmez. Evde yalnız kalma, çoğu kedi için sorun edilecek bir durum değildir.

Kedilerin bakım giderleri köpeklere göre çok daha az olmaktadır. Bu daha ilk alındıkları yerden başlar ve hayatının sonuna kadar devam eder. Birkaç bin doları bulan eğitim masrafı kediler için söz konusu değildir. Yıkanmadıkları ve tıraş gereksinimi olmadığından kuaför masrafı da olmaz. Büyük ırk bir köpeğin bir günde tükettiği mamayı ancak bir ayda tüketebilir. Çoğunlukla sokağa da çıkmadıklarından veteriner giderleri daha az olmaktadır.

Son olarak bilinenin aksine kediler köpeklere göre çok daha az saldırgandır. Küçük tırmalamalar dışında (o da sahiplerine) kediler kimseye ciddi zarar vermezken, köpeklerle ilgili bir vahşete varan boyutlarda olaylar sık sık basına yansımaktadır.

09/07/2021

Keditörün Önerisi

En 'Kedici Ülkeler'

24.07.2021

World Atlas'ta yayınlanan bilimsel bir istatistikte, dünyada ki kedileri evcil hayvan olarak ...

PASAPORTLU PATİLER!

06.09.2023

Hayvan sahipleri için uzun süreli seyahatlerin vazgeçilmezi, en yakın dostlarının da ...

Kediler Alemi

Barınaktan Evlat Edinmek

20.09.2021

Kimsesiz veya terk edilmiş dostlarımıza sıcak bir yuva açmak için barınakları ve sokakları ...

Kedilerde Duyu

03.03.2022

Kedilerin insanlara göre duyuları daha keskindir. Onlar avcılık yeteneklerini de bu duyu ...

Kediler Neden Duvar İzler?

06.09.2022

Kedilerin bir çok ilginç davranış sergilediğini, kediciler oldukça yakından bilirler. Bu ...

Kedi Kitabevi

06.05.2020

Kedi Kitabevi, kapıdan giren herkesin dikkatini çeken ‘okur dostlar grubu’nun yeni üyesi ...

Japonya’da Kedici Olmak

13.07.2021

Japonya’da ‘kedi kafeler’ oldukça popüler. Bunun sebebi ise kedi beslemenin oldukça ...