Kedi Ötüşü

Kedi Ötüşü

Kedilerin birçok ses çıkarttığını ve her bir sesin farklı anlam taşıdığını biliyor muydunuz? Kuş mu bu ötsün dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak kedilerimizin bazen, kuş gibi ötüş seslerini duyarız. Peki, kediler bu sesleri hangi durumlarda çıkartırlar?

Kedilerin 60’a yakın farklı ses çıkartabildiklerini biliyor muydunuz? Evet, seslerin her biri, farklı bir ton ve yoğunlukta çıkarıldığında farklı bir anlam taşır. Kedi ötüşü dediğimiz, kedimizin adeta bir kuş gibi ses çıkardığı anlara kediciler şahit olmuştur.

Özellikle cam önünde veya pusuya yatarak çıkardıkları bu ses kuşlar için bir yem niteliğindedir. 

Avcılık içgüdüsü oldukça yüksek olan kediler, kuş avlamak istediklerinde adeta onlar gibi ses çıkartarak onları kendilerine doğru çekmek isterler. Eve geldiniz ve bir de baktınız ki kediniz camın önüne pusu atmış ötüyor. Tabi camın arkasındaysa kuş için bir sorun yok. Bu şekilde kuşu yanına çekeceğini düşünüyor ve çenesi titreyerek çıkarttığı seslerle ona sesleniyor.

Kedilerin çıkarttığı kuş ötüşü sesi, kuşların çıkardığı cıvıltıyla benzerlik gösteriyor ancak biraz daha gırtlaktan geliyor ve kesik kesik çıkıyor. Kedilerde kuş ötüşünü andıran bu ses, sadece kuşları yakalamak için değil bazen yiyeceği yemeği beğenmediğinde de çıkarttıkları bir sestir. Kendilerini güvende hissettikleri bir ortam olduğunda, yani sevdikleri insanlar, ailesi yanındaysa da bu çenesi titreyerek ötüşü anımsatan sesleri çıkartırlar.

06/07/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

TEKİR KEDİCİLERE ÖZEL

02.08.2023

Pek çok insan için de tekir kedi cinsi sokak kedileri anlamına gelir. Tekir kedi denildiği ...

Kediler Ve Aynalar

24.11.2021

Bazı kediler ayna ile ilk karşı karşıya geldiklerinde agresif davranışlar sergileyebilirler. ...

Kedi Dili Ve Edebiyatı

03.06.2023

Ailemizin biricik yaramaz çocuğunun bizlere öğrettiği ne çok şey var aslında. Her biri ...

Kedi Süperstar!

17.10.2023

Türk pop müziğinin Süperstar'ı olarak kabul edilen Ajda Pekkan önceki akşam Harbiye ...