Kedilerden Kurulmuş Bir Dünya - Başak Gökçe

Kedilerden Kurulmuş Bir Dünya - Başak Gökçe
Sayın Murat Akın çok hoş bir dükkanınız var. Kedi sevginiz nasıl başladı?

Gazi Üniversitesi Resim Bölümü’nü bitirdim. Sanat eğitimi, nesnelere, objelere farklı bakış açıları ve farklı yorumlar getiren bir öğreti ve terbiye olabiliyor. Bu büyülü serüvenin on beş yıl öncesine dayanan bir hikayesi var. Kuru ayazlı bir sabah, üç beş günlük bir misafirlik olacak diye baktığımız ziyaret bir ev sahipliğine dönüştü. Tarçın çok iyi bir ev sahipliği yaptı. Bizi her gün işe uğurladı ve karşıladı. Ta ki, aramızdan ayrılana kadar. Bu on beş yıllık macera çok şey öğretti bize. Bazen insanlığımızdan utandık, bazen birlikte yaşayıp paylaşmanın doyumsuzluğuna ulaştık. Sevgimiz tutkuya dönüştü, 15 yılı bu tutkuyla yaşadık. Kimileri için dokunulmaz olurken, benim için hayatın vazgeçilmezi oluverdi bir anda.

 

Kedili aksesuarlar satma fikri nasıl ortaya çıktı?

Leonardo usta kediyi doğanın başyapıtı olarak yorumlamıştır. Mükemmel vücut dili, form ve biçim zenginliği, son derece estetik ve dinamik vücut yapısı, zaman zaman görsel bir şölene dönüştürür onu. Günlük yaşamda kullandığımız pek çok aksesuar veya işlevsel özelliğe sahip üründe kedi figürünü desen olarak ya da form olarak görmek mümkün. Bunu bir boşluk olarak düşündüm ve yurtdışında yaşayan bir arkadaşımın da yardımları ile kapsamlı bir araştırmaya girdim. Gördüm ki, hayal edemeyeceğimiz bir ürün çeşidi ile karşı karşıyayız. İş yerimize bir dinamizm ve farklı bir ruh kazandırma adına, hiçbir ticari kaygımız olmadan, koleksiyoner titizliği ve hassasiyeti ile bugünkü konsepti yarattık. Her üründen bir veya iki adet gelmesi müşterilerimizde de bir koleksiyon düşüncesi yarattı.


Dükkanınızla ilgili nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Çok özgün tasarımlara sahip kolye, küpe, kol saati, çanta, fular gibi aksesuarlar var ürün listemizde. Bunlar müşterilerimizin günlük kullanımlarında, tanıtım adına bizim yapmak isteyip de yapamadığımız etkiyi yarattı. Yazılı ve görsel basında birkaç kez haber olmamız bazı sanatçıların da ilgisini çekmiş olacak ki, onlarla güzel bir iş birliği içine girdik. Seramik, cam, metal, kumaş, ahşap hayat bulmaya başladı usta ellerde. İşte onların bu büyülü dünyası beni bugünlere getirdi. Var olsunlar bana bu tatları yaşattıkları için.

 

Bu kedili dünyanızla hoş bir takım oluşturmuşsunuz size başarılar dileriz.

Gandhi’nin bir sözü vardır; “Bir toplumun büyüklüğünü ve ahlaki gelişmişliğini anlamak için o toplumun hayvanlara nasıl davrandığına bakılmalıdır” der. Umarım korkularla büyütüldüğümüz bu dünyada hayvan dostlarımızla barışı sağlayabiliriz.

04/05/2020

Keditörün Önerisi

'Arthur' Annesine Kavuştu

09.11.2020

İzmir depreminde zarar gören Egemen Apartmanı’nın ilk iki katı enkaz haline gelmişti. ...

Kediler Alemi

Kediler Televizyon İzler Mi?

24.04.2023

Televizyonda bir belgesel açıksa kedilerin verdiği komik tepkileri tüm kediciler görmüştür. ...

Uyku - Dr. Tarkan Özçetin

06.01.2023

Tıpkı Fikret Kızılok’un şarkısındaki gibi: “Uyku kardeşim ver elini, usul usul damla ...

Kediler sahiplerini korur mu?

25.04.2024

Korumacı evcil hayvanları dendiğinde aklımıza ilk olarak hiç kuşkusuz köpekler gelir. Ancak ...

Saklı Kalmış Cennet

13.11.2020

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Kıbrıs Köyü Kanyonu, doğal güzelliğiyle büyülüyor. ...