Her Hafta Bir Kedi 'Habeş Kedisi'

Her Hafta Bir Kedi 'Habeş Kedisi'

Her Hafta Bir Pati'de ‘Habeş Kedisi’ var!

Habeş kedisi, ince yapılı, orta boylu, sivri ve nispeten büyük kulakları olan bir kedidir. Sivri kulakları, badem gözleri en belirleyici yapısal özelliklerindendir. Göz renkleri altın, yeşil, ela ve bakır olabilir. Bacakları ince yapılı, uzun ve güçlüdür. Oval pati yapısı ve güçlü pençeleri zarif vücuduna orantılıdır. Kuyruk yapısı vücuduna uygun şekilde uzun ve sivridir. Zayıf yapıda olmasına rağmen oldukça güçlü olan Habeş kedileri kilo problemi ömürleri boyunca yaşamazlar.

Karakter Özellikleri

İlgiyi oldukça çok seven Habeş kedileri eğlenceli, sosyal ve zekidir. Oyun, aktivite ve ilgiye o kadar ihtiyaç duyarlar ki ilgilenilmediğinde strese girip depresyon hali yaşamaları olasıdır. İnsanlara ve çocuklara çok yakın, sevgi doludur.

Bakımı ve Sağlık Durumu

Habeş kedisi cinsi bakımı en kolay kediler arasındadır. Kısa tüylü olması çok fazla tüy problemi yaşamamanız için önemli bir avantajdır. Habeş kedisi bakımı sever ancak kısa tüylü olması nedeniyle haftada bir taranma işlemi yeterlidir. Habeş kedisinin pençeleri oldukça güçlü ve serttir, tırnak bakımını da ihtiyaca göre 10-12 günde bir yapmanız yeterli olacaktır. Kulak yapısı büyük ve sivridir. Bu nedenle kulak bakımını sizin yapmamanız gerekli. Hassas yapıdaki kulaklarını ayda bir veteriner hekiminize danışarak yaptırmalısınız. Sağlık durumları genel olarak iyi olan Habeş kedileri, diş eti iltihabına eğilimli olurlar. Çok hareketli olmalarından dolayı obezite sorunu yaşamayan Habeş kedilerinin ömrü 20 yıla kadar uzamaktadır.

16/06/2021

Keditörün Önerisi

Hatay'da İnsanlık Yanıyor

10.10.2020

Hatay Yanıyor… Hatay’da sadece ormanlar değil, ormanlarda yaşayan canlılar , masum canlar ...

Kediler Alemi

Tüysüz 5 Kedi Cinsi

19.04.2022

Tüysüz kediler arasında en bilinenin Firavun kedisi olarak da ...

Kedilerde Tüy Bakımı

02.11.2021

Kediler kedi kendilerini temizleyen canlılardır. Her ne kadar temiz olsalar da tüylerinin ...

Sarman Kediler

23.05.2022

Tüm sarman kediler tekir ve erkek midir? Sarman kediler hakkında merak edilen tüm soruları ...