Kişiliğiniz Kedinizin Karakterini Belirliyor! - Emek Ekşi

Kişiliğiniz Kedinizin Karakterini Belirliyor! - Emek Ekşi

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre insanların kişilik özellikleri evi paylaştıkları evcil dostları kedilere yansıyabilir ve küçük dostunuzun karakteri zaman içinde size benzemeye başlayabilir. Lincoln Üniversitesi ile Nottingham Trent Üniversitesi’nin birlikte yürüttüğü bu çalışmada, hayvan sahiplerinin farklı karakter özellikleri ile evcil dostlarının davranışları, refah düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiş.

Elde edilen bulgular neticesinde, nasıl ki ebeveynler çocuklarının karakterleri ve davranışlarının oluşmasında büyük etkiye sahipse aynı durumun kedi sahipleri ile kedileri arasında da görülebileceği öne sürülmüştür.

Araştırmaya, çoğunluk olarak İngiltere vatandaşı 3000’den fazla kedi sahibi katılmıştır. Kedi sahiplerinin karakter özellikleri ile kedilerinin davranışları, sağlık durumları ve yaşama biçimleri hakkında sorular sorulmuş ve veriler kaydedilmiştir.

Sonuçlar, şaşırtıcı bir biçimde daha önce ebeveyn-çocuk ilişkilerinde yürütülen çalışmalardakine benzer bulgular ortaya çıkarmıştır. Örneğin, nevrotik kişilik özelliğinin çocukların gelişim sürecinde olumsuz sonuçlar yarattığı gösterilmiştir. Nevrotik kişilik tipinde, normalden daha zayıf bir mental ve fiziksel sağlık durumu oluşmakta; daha düşük bir yaşam kalitesini beraberinde getirmektedir. Yapılan bu araştırmayla, kedi sahiplerinin kişilik özellikleri ile kedilerinin refahını etkilemesine yol açan bir paralelliğin olduğu bulunmuştur.

Aynı zamanda araştırmaya göre “Neuritizm skalasında” yüksek sonuçlar elde eden hayvan sahiplerinin kedilerinde; çeşitli davranış problemleri, anksiyete veya agresyon gibi durumlarla karşılaşılma olasılıklarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Genellikle bu sıkıntılı psikolojik durumlara aşırı kilo veya fizyolojik bir hastalık da eşlik etmektedir.

Nottingham Trent Üniversitesi hayvan refahı alanında doktora sonrası araştırmacı olan Dr. Lauren Finka, Lincoln'de okurken araştırma üzerinde çalışmış ve üniversitede Veteriner Davranış Tıbbı Profesörü Profesör Daniel Mills ile birlikte çalışmanın yazarlığını yapmış.

Doktor Finka, evcil hayvanların ailemizin bir bireyi olarak kabul ettiğimizi ve bu sebeple onlarla yoğun ve güçlü bağlar kurduğumuzu söylüyor. Bu sebeple onlarla iletişim kurduğumuzda veya onları yönlendirdiğimizde kişilikleri, davranışları üzerinde bir etki bırakmamızın kaçınılmaz olduğunu belirtiyor. Bu etkiler de kendi kişilik özelliklerimizin farklılığına bağlı olarak değişiyor.

Tıpkı daha önce insanlar üzerinde yapılan ebeveyn-çocuk ilişkilerini inceleyen araştırmalarda olduğu gibi, ebeveynlerin psikolojik statüleri çocukların refah düzeylerini, gelişim süreçlerini etkilemesiyle benzer biçimde bizler de kedilerimizi etki altına alıyoruz. Kediciler olarak kedilerimize en iyi bakımı, yuvayı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu araştırma sonuçları, kendi kişiliğimizin kedilerimizin refah düzeyinde ne denli derecede etkili olabileceğinin farkına varmamızı sağlıyor.

Kaynak: Lauren R. Finka et al. Owner personality and the wellbeing of their cats share parallels with the parent-child relationship, PLOS ONE (2019)

 

12/06/2021

Keditörün Önerisi

KEDİ KORONA VİRÜSÜ FIP

17.07.2023

KEDİ KORONA VİRÜSÜ FIPGüney Kıbrıs’ta FIP (Feline infektiyöz peritonit) hastalığının ...

Kediler Alemi

Kedi Felsefesi - Emek Ekşi

26.07.2021

“Lütfen söyler misiniz bana, buradan hangi yola gitmem gerek?”“Bu nereye gitmek istediğine ...

Elma ve Kedinin Faydaları

13.03.2021

1-Anti-Kanser Vücudu hayat emici kanserli hücrelerden koruyan güçlü anti-kanser yeteneklerine ...

Kedilerde Yeme Bozuklukları

27.09.2022

Kedilerin çoğu yemek yemeyi sever. Özellikle evde yaşayan kedilerin çoğu, sokaktaki kedilere ...

Hayvan Polisi Geliyor!

03.07.2020

“Çevre, Doğa ve Hayvan Koruma Şube Müdürlüğü”nün kurulması İçişleri Bakanı ...

Ne Kadar Kedicisiniz?

19.03.2022

Bir internet sayfasında kedilerle ilgili ilginç bilgilerle olan test görünce, doğru cevapları ...

Gorillerde Sosyal Mesafe

25.10.2021

Covid-19 virüsünün hayatımıza girmesiyle sosyal mesafe birinci kuralımız oldu. Pandemiyle ...

Kedi İstasyonu Kuruldu

10.05.2020

Sokak kedilerin bakımı beslenmesi için kurulan Kedi İstasyonu Hatay'ın Arsuz İlçesinde ...

Obezite Kedilerin de Sorunu!

27.01.2023

Obezite, günümüzde insanlarda sağlık sorunlarına neden olan en önemli etkenlerden biri.. ...

Kedili Hapishane

07.06.2023

Patili can dostlarımız bizlerin en büyük destekçisi denilebilir. İyileştirici yanları, ...